Organizers

(In alphabetical order of last names)

General Co-Chairs

Chris Gill, Washington University in St. Louis, USA
Bruno Sinopoli, Carnegie Mellon University, USA

Program Co-Chairs

Xue Liu, McGill University, Canada
Paulo Tabuada, University of California at Los Angeles, USA

Demo/Poster/WiP Co-Chairs

TBD

Publicity Co-Chairs

Pedro Aguiar, Publicity Co-Chair for Europe, University of Porto (FEUP), Portugal
Necmiye Ozay, Publicity Co-Chair for US/Americas, University of Michigan, USA
Nan Guan, Publicity Co-Chair for Asia, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong SAR, China
Wei Dong, Publicity Co-Chair for Asia, Zhejiang University, China

Web Chair

Qixin Wang, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong SAR, China

Program Committee

Theory Track:

Behcet Acikmese, University of Washington
Nikos Arechiga, Toyota Research Institute
Hamsa Balakrishnan, Massachusetts Institute of Technology
Paul Bogdan, University of Southern California
Aranya Chakrabortty, North Carolina State University
Peng Cheng, ZheJiang University
Samuel Coogan, Georgia Tech
Geir Dullerud, University of Illinois
Georgios Fainekos, Arizona State University
Radu Grosu, TU Wien
Maurice Heemels, Eindhoven University of Technology
Sertac Karaman, Massachusetts Institute of Technology
Wenchao Li, Boston University
Manuel Mazo Jr., TU Delft
Sayan Mitra, University of Illinois at Urbana-Champaign
Yilin Mo, Nanyang Technological University
George Pappas, University of Pennsylvania
Yasser Shoukry, University of Maryland
Oleg Sokolsky, University of Pennsylvania
Alberto Speranzon, Honeywell
Paulo TabuadaUniversity of California at Los Angeles
Stavros Tripakis, Aalto University
Ashutosh Trivedi, University of Colorado, Boulder
James Weimer, University of Pennsylvania
Qi Zhu, Northwestern University
Saman Zonouz, Rutgers University

Applications Track:

Luis Almeida, Fac. de Eng. da Universidade do Porto
Stanley Bak, Air Force Research Lab - Information Directorate
Nicola Bezzo, University of Virginia
Marco Caccamo, University of Illinois at Urbana Champaign
Jiannong Cao, The Hong Kong Polytechnic University
Samarjit Chakraborty, TU Munich
Krzysztof Czarnecki, University of Waterloo
Mohammad Al Faruque, University of California, Irvine
Sebastian Fischmeister, University of Waterloo
Song Han, University of Connecticut
Liang He, University of Michigan
Yu Hua, Huazhong University of Science and Technology
Taylor T Johnson, Vanderbilt University
Jiangchuan Liu, Simon Fraser University
Rahul Mangharam, University of Pennsylvania
Thomas Nolte, MRTC/Malardalen University
Radha Poovendran, University of Washington
Abusayeed Saifullah, Wayne State University
Yang Shi, University of Victoria
Kang Shin, The University of Michigan Ann Arbor
Lothar Thiele, ETH Zurich
Eduardo Tovar, Polytechnic Institute of Porto
Jianguo Yao, Shanghai Jiao Tong University
Fan Ye, Stony Brook University
Haibo Zeng, Virginia Tech
Desheng Zhang, Rutgers University

ICCPS Steering Committee

Insup Lee, University of Pennsylvania, USA
Jack Stankovic, University of Virginia, USA
Eric M. Feron, Georgia Institute of Technology, USA 
Karl H. Johansson, Royal Institute of Technology (KTH), Sweden
Sonia Martinez (Ex-Officio), University of California at San Diego, USA 
Eduardo Tovar (Ex-Officio), CISTER/INESC-TEC, Polytechnic Institute of Porto, Portugal